Pro/Proti

Jsou pro nás digitální technologie dobré?

Pro

Za jedno z největších pozitiv považuji psaní si s kamarády či známými,se kterými nemám možnost se vidět.

V zahraničí jsou SMSky poněkud drahé, k sociálním sítím je třeba pouze wifi a tu nalezneme dnes skoro všude. Upřímně, sociální sítě jsou pro mě něco jako “tn.cz” bez nich nevím, co kdo dělá a co se kde děje. Jako třetí, poněkud důležitá věc, jsou skupinové konverzace. Představme si, že se chceme dohoudnout na dárku kamaráda, protože jsme na to zapomněli a nemáme čas se sejít na kafe. Vytvoříme skupinovou konverzaci a celý problém vyřešen.

Jako další možnosti, které nám sociální sítě nabízejí, je například sdílení zážitků s ostatními. I kdyby se jednalo čisté o chlubení se před kamarády… ta možnost tu je a troufnu si říct, že tak 80% z nás ji využívá. A přesně této možnosti pak využívaí ti, co se právě nudí nebo čekají někde na autobud či tramvaj. Listují zdí facebooku, prohlížejí instagram a zkouknou každé nově přidané instastory svých idolů či kamarádů.

Dále je tu spousta výhod, které si lidé ani neuvědomují. Co taková soutěže? Ano, všichni víme, že ta možnost je minimální, ale ne nereálná… já už pár tisíc díky ušetřila. Co takové ankety na instagramu? Občas se hodí když potřebujeme s něčím poradit. A vůbec tím největším plusem sociálních sítí je hodně followerů. Čím víc jich máme, tím více “lajkují” naše příspěvky, sdílí je, klikají na odkazy které přidáváme. Tím přibívají další followeři a s nimi i další sponzoři, popřípadně firmy toužící po propagaci jejich výrobků právě námi. Tím největším plusem jsou peníze.

Pencová Tereza

Proti

V dnešní době bychom se měli zamýšlet nad otázkou, zda jsou pro nás digitální technologie přínosné a nebo spíše ne? Dnešní moderní svět už je tak zkažený, že myslím ani nelze žít bez ničeho, co do digitálních technologií patří. Ale co přece jenom se snažit změnit náš životní styl a omezit užívání těchto zařízení? Co myslíte?

Vezměte si třeba čas strávený jen nad projížděním zdi na facebooku nebo jakékoliv zdi na sociálních sítích. Divili byste se kolik denně hodin zahodíme jen kvůli nesmyslným příspěvkům ostatních. Nějak jsme se zasekli v nereálném životě na sociálních sítích, tak že zapomínáme na svůj vlastní svět s přáteli a rodinou. Zjistili bychom pak, že počet našich přátel skutečně není identický s číslem přátel na facebooku a podobně.

A co dál bychom mohli zmínit? Když se problémy a negativa netýkají přímo sociálních sítí, můžeme je hledat jinde. Například vím, že studenti často zanedbávají své povinnosti kvůli počítačovým hrám a PlayStationu. Člověk dokáže strávit neuvěřitelných několik hodin hraním her, že za tu stejnou dobu bychom stihli mnoho a mnoho užitečnějších věcí.

Nejen hraním her, ale i užíváním sociálních sítí vzniká závislost, což si myslím je největší problém spjatý s digitálními technologiemi. Člověk si už vlastně nedokáže představit život bez nich a jen myšlenka na to ho přivádí do nejistoty a nervozity. Zvykli jsme si tolik na “lepší“ život s technologiemi, že nemůžeme už ani vědět, jak chutná ten bez nich. Ale stojí o to vůbec někdo?


Pucholtová Tereza