Rozhovor

Hlídek Petr

Učitel anglického jazyka | na Randovce od 1990

Jak digitální technologie změnily váš profesní život?

Minimálně, stejně dobře se vypořádám se slovníkem, nepotřebuji nutně gůglit a wikipedii nepovažuji za právě relevantní zdroj informací. OK, občas použiji Youtube nebo i Google přímo v hodině, doba strávená tímto se počítá na minuty.

Jak digitální technologie zasahují do vašeho osobního života?

O něco více. V naší "splended isolation" nemáme ani televizi, tedy zprávy, email, občasné online nákupy, audioknihy, podcasty... Ano, internet ano.

Mění digitální technologie studenty? Popřípadě jak?

Velmi. Dnešní studenti se často neučí, gůglují, stahují, papouškují stažené. Pak se nedokáží vyjádřit. Ani tahák si neumějí přípravit!

Většina z nich se stává závisláky, podobně jak feťáci. Smartfouny nedají z ruky ani na záchodě :-)))

Přežít u Hlídka/Hlídkové pětačtyřicet minut bez founu je pro ně srovnatelné s pobytem v koncentračním táboře. Dobře se podívejte na své kolegy po hodině ANJ. Uvidíte pravý nefalšovaný absťák.

Smartfoun se stal jakýmsi symbolem společenského statutu. Ukaž mi, jaký foun máš a já ti řeknu, kdo jsi.

Fajn, mám blbý gumový telefon pro dřevorubce od firmy, která mj. vyrábí stavební stroje, buldozery atd. Kdo tedy jsem?

Vnímáte digitální technologie více jako pozitivní nebo negativní věc a proč?

Záleží na použití. Takzvané sociální sítě považuji za Velkého bratra, nikdy, opakuji nikdy jsem na žádné z nich nebyl registrován.

Facebooky, Twittery a podobné kraviny považuji za dokonale zmáknutou marketingovou záležitost, podobně jako momentální bům kolomrdů. Narozdíl od kolečkářů ale tohle je nebezpečnější. Fake news, šíření alternativních nesmyslů, konspirační teorie, nejsou úsměvná záležitost, tak jako upocený tlusťoch nacpaný v barevném kondomu s žertovným obrázkem sršáně na bicyklu, to je přímo vymývání mozků s nedozírnými následky. Viz Brexit.

Vedle toho jsou tvíty séreblit typu: "Jsem už půl hodiny těhotná a je to úžasné", "Právě jsem si koupila úžasné nové tričko, "Půjdu se vykakat".

Cybercrime, růst zloby v lidech, který v některých frustrovaných jedincích může vyústit až v terorismus, je věc vážná. Amerika si užívá. Ale není nebezpečných zbraní, jsou jen nebezpeční lidé.

Používáte nějaké sociální sítě? Jaké?

Vyplývá z předchozího. Odpověď zní: Žádné. Diskusních fór se neúčastním.

Myslíte si že je v dnešní době možné se úplně vyhnout nebo alespoň omezit digitální technologie?

Špatně položená otázka.

Vyhnout se nelze. Je to součást života, na digitálních technologiích stojí výroba, produkce energií, doprava a služby, medicína, zásobování vodou… Nesměšujte digitální techologie a sociální sítě.

Ve specifické sociální bublině se setkáváte (obrazně řečeno) s podobnými týpky, ujišťujete se vzájemně o pravdivosti podobných bludů a okolní realitu přestanete vnímat. A zblbnete. Nebo už jste zblbli...

Žádný alternativní svět není.