Rozhovor

Blahout Luboš

Učitel matematiky | na Randovce od 1994

Jak digitální technologie změnily váš profesní život?

Technologie mi změnily život velmi negativně. Ku příkladu elektronická třídní kniha vyžaduje několikanásobně více času, než kdysi papírová a není to přímá vyučovací činnost. Modul "zápis známek" v programu Bakaláři pokřivil klasifikaci odporným způsobem, protože výpočtem zcestného aritmetického průměru zahnal učitele do kouta a pomohl lemplům. Mohl bych uvádět další příklady, kdy digitální technologie ve jménu pokroku vytlačují ze školy lidskost a dělají z ní instituci, kterou vlastně nikdo nemá rád a většině lidí je ukradená.

Jak digitální technologie zasahují do vašeho osobního života?

Snažím se, aby co nejméně, protože si myslím, že nedělají ze světa lepší místo k žití. Bohužel doba je taková, že digitální idioti se předhánějí ve vymýšlení dalších novinek a vůbec se nezaobírají dopady na lidskou společnost. Připomínají mi nadšence, kteří ve jménu poznání v roce 1938 rozbili atom, no a za pár let už padaly první atomové bomby. Takže můj názor je: "Brzdit!"

Mění digitální technologie studenty? Jak?

Mění výrazně k horšímu. Jak se tak děti/lidé proklikávají internetem, tak se pak proklikávají životem. Nic je nezajímá, u ničeho nevydrží, nemají touhu sami něco vymyslet, protože všechno jde najít na internetu. Nepoznali tajemno a krásná tajemství nevědomosti. Neumějí komunikovat mezi sebou, ani s námi. O přestávkách, ve frontě na oběd, při obědě,... čumí do chytrého telefonu. Nejsou schopni soustavné a cílevědomé práce, protože to je běh na dlouhou vzdálenost a to není v rytmu klikání na počítači.

Vnímáte digitální technologie více jako negativní nebo pozitivní věc?

Už zhruba sto let máme věk "vodnáře", který predikoval, že věda a technologie budou mít navrch nad ostatními stránkami vývoje lidské společnosti. Bohužel, říkám já. Digitální technologie byly vymyšleny, aby lidem pomáhaly. Jenže se nějak utrhly ze řetězu, cválají stále rychleji vpřed a lidé je sotva dohánějí. Takže slouží spíš lidé technologiím. Potutelně si přeji, aby to celé zkolabovalo a přišel "soudný den" jako v Terminátorovi. Aspoň by byla nějaká legrace.